Užitečné javascript knihovny
Animace
Javascriptové knihovny usnadňující programování interaktivních animací webových stránek.Animace
Canvas animace
SVG animace
CSS3 animace
WebGL animace
Frameworky
Výběr nejznámějších javascriptových frameworků, s nimiž se lze setkat při tvorbě webového frontendu.Frameworky
- JQuery Donedávna nepoužívanější javascriptový framework. Je velmi univerzální a díky tomu i možná až příliš robustní.
- Angular Modulární framework s velkými ambicemi vzniklý pod křídly Google. Umí fungovat nejen v prostředí webové stránky, ale i jako serverová aplikace.
- Vue.js V mnoha směrech umí nahradit JQuery a díky jednoduchému API je stále oblíbenější.
- React
- Ember
- Aurelia
Grafy a diagramy
Nejvýznamnější javascriptové knihovny pro vizualizaci dat pomocí grafů.Mapy
Oblíbené javascriptové knihovny pro zobrazování interaktivních map.Wysiwyg editory
Wysiwyg editory
Vizuální editory umožňují vytvářet html bez znalosti html. Nevýhody wysiwyg editorů řeší promyšlené značkovací jazyky, např. Markdown (a mnohé jiné, třeba BB kód). Sice se nemusíte učit html, ale zas si musíte zvyknout na specifickou, byť intuitivní, syntaxi onoho značkovacího jazyka. Jejich přednost spočívá pak v korektním převodu na bezchybné html (a zároveň i větší bezpečnost).
Co je Markdown a jaká je jeho syntaxe: přímo od autora (Johna Grubera).
Markdown wysiwyg editory
Aplikace pro desktop
Javascript je velmi univerzální a stále populárnější skriptovací programovací jazyk.
V principu vše, co umí rozličné knihovny a frameworky, lze naprogramovat přímo ve "vanilla" javascriptu. Knihovny a frameworky slouží k tomu, aby elementární programování zjednodušily - nabízí vyzkoušená funkční řešení přístupná přes své vlastní funkce s relativně jednoduchými vstupy.
Javascript původně fungoval především v rámci webového prohlížeče, kde umožňuje přímé vykreslování html struktury dokumentu (DOM), s existující umí dodatečně manipulovat a zajištuje na pozadí komunikaci se serverem. Javascript je (vedle CSS3, aj.) zodpovědný za většinu interaktivních efektů a animací na stránce.
Jen pomocí javascriptu lze tedy vybudovat kompletní webovou stránu nebo celý web. Javascript využívá výpočetní výkon vašeho počítače (na rozdíl třeba od PHP, jehož scripty se zpracovávají na serveru). Proto pro rozsáhlejší projekty je vhodnější rozdělit "práci" mezi webový prohlížeč (=váš počítač) a server, odkud se soubory webu načítají.
V posledních několika letech je k dispozici serverová aplikace NODE.js, která umožňuje zpracování javascriptu přímo na hostingovém serveru. To nastartovalo obrovský boom ve využití javascriptu i pro velmi složité projekty, které bylo dříve možno realizovat jen díky populárnímu PHP (nebo Javě, Pythonu, Ruby, aj.).