Užitečné javascript knihovny

Výběr užitečných knihoven a framevorků pro usnadnění programování v javascriptu.

Animace

Javascriptové knihovny usnadňující programování interaktivních animací webových stránek.

Frameworky

Výběr nejznámějších javascriptových frameworků, s nimiž se lze setkat při tvorbě webového frontendu.

Grafy a diagramy

Nejvýznamnější javascriptové knihovny pro vizualizaci dat pomocí grafů.

Mapy

Oblíbené javascriptové knihovny pro zobrazování interaktivních map.

Wysiwyg editory

Javascript je velmi univerzální a stále populárnější skriptovací programovací jazyk.

V principu vše, co umí rozličné knihovny a frameworky, lze naprogramovat přímo ve "vanilla" javascriptu. Knihovny a frameworky slouží k tomu, aby elementární programování zjednodušily - nabízí vyzkoušená funkční řešení přístupná přes své vlastní funkce s relativně jednoduchými vstupy.

Javascript původně fungoval především v rámci webového prohlížeče, kde umožňuje přímé vykreslování html struktury dokumentu (DOM), s existující umí dodatečně manipulovat a zajištuje na pozadí komunikaci se serverem. Javascript je (vedle CSS3, aj.) zodpovědný za většinu interaktivních efektů a animací na stránce.

Jen pomocí javascriptu lze tedy vybudovat kompletní webovou stránu nebo celý web. Javascript využívá výpočetní výkon vašeho počítače (na rozdíl třeba od PHP, jehož scripty se zpracovávají na serveru). Proto pro rozsáhlejší projekty je vhodnější rozdělit "práci" mezi webový prohlížeč (=váš počítač) a server, odkud se soubory webu načítají.

V posledních několika letech je k dispozici serverová aplikace NODE.js, která umožňuje zpracování javascriptu přímo na hostingovém serveru. To nastartovalo obrovský boom ve využití javascriptu i pro velmi složité projekty, které bylo dříve možno realizovat jen díky populárnímu PHP (nebo Javě, Pythonu, Ruby, aj.).

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website