Úvod :: CMS Domino

Než se rozhodnete, zda a jaký systém pro správu obsahu (=CMS, redakční systém) zvolíte, vězte, že existuje obrovská spousta řešení, která Vám mohu více či méně vyhovovat.

DOMINO si na nic nehraje, nic neskrývá (kromě vlastního programového kódu). Netvrdím, že jsem objevil Ameriku, ani že "naše velká firma s mnoha kvalifikovanými specialisty.....". Přiznávám, že jsem si redakčnáí systém naprogramoval sám z pouhopouhé lenosti. Ještě před rokem jsem spravoval řadu webů pod různými CMS, dodnes pomáhám některým klientům s údržbou webů, které jsem neprogramoval. Věřte, že orientovat se v cizím kódu je dost nepohodlné a hledat funkční moduly například pro Open Source CMS Drupal (nebo si je sám doprogramovat) je docela časově náročné. Přitom stejného efektu bych dokázal ve vlastním systému dosáhnout mnohem jednodušším způsobem.

Dlouho jsem to odkládal - přeci nebudu nosit dříví do lesa - existují stovky různých řešení, kdekterý programátor amatér i týmy profesionálů přichází s tím nejúžasnějším redakčním systémem. Proč tedy i já... Jak jsem předeslal - z pohodlnosti. Vyzkoušel jsem za těch několik let několik desítky různých systémů s licencí Open Source (tedy vlastně zadarmo) a mohl nahlédnout pod pokličku několika placeným. Každý umí něco lépe a něco hůř, umí-li všechno, je pro mé oči těžkopádný.

Nakonec jsem tedy začal, asi týden přemýšlel jak celý problém co nejvíce zjednodušit, a přitom získat maximálně otevřenou datovou strukturu (špatně se to říká jednoduše, navíc výsledek ani nechci moc prozrazovat, přeci jen je tu nějaké to "know-how" Smile) a neztratit ze zřetele bezpečnostSEO. Jako člověk, co se živí mmj. i grafikou, jsem nechtěl být vlastní šablonou nijak omezován. Od začátku jsem chtěl, aby byl pro administrátora primitivně jednoduchý. Začal jsem programovat, trochu poupravil startovní návrh a pak už jen doplňoval nové funkce a zpětně ověřoval, zda ústřední myšlenka je skutečně použitelná tak univerzálně, jak jsem doufal.A tak postupně DOMINO začalo fungovat.

V té době jsem musel narychlo vyrobit náš vlastní web pro pomoc chrtům - www.chrtivnouzi.cz. Rozhodl jsem se nasadit ještě nedokončený redakční systém. Osvědčil se. Troufl jsem si jej tedy po doladění využít na dalších webech svých klientů v různých modifikacích a s různým množstvím atypických doplňků.

Nyní nastal čas jej začít aplikovat masivněji. Dříve každý můj web byl originál, psal jsem ho vždy od nuly a tak i zpětná údržba je složitější. Když se po několika letech dívám na svůj vlastní kód, je to jako by ho psal někdo cizí. S tím je už naštěstí konec, společné jádro nových webů mi usnadňuje život (a práci).

Způsob implementace redakčního systému je možný ve dvou (vlastně třech) variantách. Vzhledem k tomu, že přeci jen nechci jádro systému na potkání dávat z ruky, preferuji nasazení na "našem" hostingu, s nímž jsem již několik let spokojen a většina webů, které jsem měl příležitost oživit na jeho serverech fungují.

Nemohu samozřejmě vyloučit ani možnost, že si celý redakční systém budete chtít odnést s sebou na svůj vlastní hosting. Pro takovou situaci mám tedy připravené vyšší ceny a programový kód je upraven tak, aby mohl fungovat jen na jedné, předem domluvené doméně. Chcete-li i tuto ochranu odstranit, pak cena opět vystoupá (to obojí je ta druhá varianta).

Vím, že Vás tím k něčemu nepřímo nutím, když se ale rozhlédnu po "konkurenčních produktech", je taková praxe docela běžná, jen ne zcela vždy se to otevřeně přiznává. Halí se to do různých tajnosnubných formulací. Inu málokterý kuchař dovolí strávníkovi koukat do hrnců. Tak se na mě nezlobte...

Třetí varianta je jakýsi startovní mini systémek - tedy funkčně zjednodušená základní verze, která je tu pro každého, kdo chce levně začít a posléze přejít na plnohodnotnou variantu (nebo zůtat u té minimalistické, neb i ta umí vlastně všechno, co běžný jednoduchý web potřebuje.

Vlastnosti CMS

Redakční systém DOMINO je koncipován jako modulární s velkou mírou flexibilty obsahové struktury i vzhledu. Díky tomu lze jeho jádro využít pro celou řadu i málo obvyklých webových aplikací.
číst dále…

Varianty systému

Redakční systém lze dodat v základní, mini nebo rozšířené verzi.
Základní verze je plně funkční a zahrnuje nejčastěji využívané moduly.

Mini verzeJe velmi úsporná varianta provozovaná na subdoméně, kterou si sami zvolíte.

Rozšířená verze dovoluje doplnit funkčnost speciálními moduly dle specifických potřeb klienta.
číst dále…

Varianty vzhledu

Vzhled webu je zcela oddělen od obsahu, stejný web tedy lze v závislosti na použité šabloně zobrazit velmi rozličným způsobem. Na tom není nic objevného, pozoruhodná je snad jen škála možností, kterou flexibilní koncept systému DOMINO nabízí.
číst dále…

Návod k použití

Používání systému pro správu obsahu DOMINO je skutečně jednoduché. Žádné speciální administrační rozhraní (backend) zde nenajdete, vše vidíte přímo na webu, který znáte.
číst dále…

Typy webů

Ceník

Základní cena implementace redakčního systému je tvořena těmito položkami (ceny jsou konečné, nejsem plátce DPH):
číst dále…

Eshop

EDITACE
© cmsDomino 2010-2013 | webdesign a správa www.Hermanek.info
CMS xDomino